Večina lastnikov slovenskih nepremičnin naredi pri prodaji svoje hiše ali stanovanja najmanj eno od sedmih resnih napak. Mnoge prodajalce
stanejo te napake nekaj tisoč ali celo nekaj deset tisoč evrov v obliki nižje kupnine, da o slabi volji in izgubljenem času niti ne govorimo.
Dobra novica je, da se je vsaki od sedmih napak mogoče v celoti izogniti. Pa pojdimo po vrsti …
Vsak lastnik nepremičnine si želi iztržiti maksimalno ceno za svoje imetje. Vendar najboljši način, kako to doseči ni oblikovanje pretirano visoke prodajne cene.
(Pre)visoka prodajna cena bo odvrnila ciljne kupce, še preden bodo ti sploh začeli razmišljati, da bi si jo ogledali. Druge kupce bi pretirana cena lahko zavedla v višja pričakovanja od realnih. Po pravilu potrebujejo precenjene nepremičnine veliko več časa za prodajo, zato je zelo pomembno določiti korektno prodajno ceno že takoj na samem začetku.
Še slabša je seveda druga skrajnost — če je postavljena prodajna cena nižja od realne tržne vrednosti nepremičnine, ste lahko pri prodaji svojega imetja ob znaten del kupnine.
Nepremičninski posredniki največkrat opozarjajo lastnike nepremičnin prav na ta problem. A se kljub temu znova in znova pojavlja.
Ko se odločite poiskati kupca za svojo nepremičnino, ne pozabite poskrbeti za njen čim lepši izgled. Opravite potrebna popravila. Dobro počistite. Prepričajte se, da vse naprave in aparati delujejo in da je oprema v zglednem stanju.
Prvi vtis, ki ga dobi potencialni kupec, je pogosto odločilen. Neverjetno število dogovorov je že padlo v vodo zaradi neurejenih prostorov, madežev na talnih oblogah in neprijetnih vonjav. To so vse na videz majhne in nepomembne stvari. A ne za kupca.
Nekateri prodajalci nepremičnin so mnenja, da morajo vsekakor aktivno sodelovati na ogledu, ker imajo veliko več podatkov o nepremičnini kot njihov posrednik. To pa se prej izkaže za oviro pri skleniti dogovora, kot nasprotno.
Nakup novega doma je velika odločitev. Je tudi osebna, celo intimna odločitev. Ljudje radi »pomerijo« stanovanje ali hišo, da bi ugotovili, kako bi se počutili, če bi živeli tu. To pa zelo težko storijo, če jim je lastnik nepremičnine stalno za petami.
Večina lastnikov nepremičnin, ki so se odločili prodajati v lastni režiji, je to storila zato, ker so verjeli, da lahko prihranijo posredniško provizijo. Računica pa se na koncu izide le najbolj strokovnim in izkušenim.
Podatki raziskav kažejo, da več kot dve tretjini lastnikov nepremičnin, ki so se odločili prodati svojo nepremičnino brez posrednika, tega ne bi ponovili še enkrat. Prodaja nepremičnine v lastni režiji je lahko zelo draga, zelo zamudna in zelo tvegana stvar.
Če ste pomislili, da bi poverili prodajo svoje nepremičnine kar svojemu znancu — razmislite še enkrat.
Prijateljstvo ali poznanstvo z osebo, ki ima nepremičninsko licenco ne sme biti niti prvi, niti edini razlog za odločitev o tem, komu boste zaupali prodajo svoje nepremičnine. Veliko pomembnejša so dokazila o uspešnih preteklih poslih in zadovoljnih strankah.
Nepremičninske pogodbe so pravno zavezujoči dokumenti, ob tem pa so pisane v zahtevnem pravniškem jeziku. Nepoznavanje ali napačno razumevanje določil pogodbe vas lahko stane precej denarja in spravi v neprijeten položaj …
Dobro se podučite, kakšne so vaše obveznosti, preden podpišete pogodbo oz. kakršenkoli drug uradni dokument.
Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.